Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-21

Rachunkowość zarządcza w praktyce

Procesy decyzyjne dotyczą przyszłych działań firmy, co oznacza, że muszą opierać się na kosztach przyszłych, a nie historycznych widniejących w ewidencji księgowej. Podejmując decyzje dotyczące planowania produkcji, ustalenia ceny na produkty, przyjmowania dodatkowych zamówień, wyboru produktu przy ograniczonych zdolnościach produkcyjnych niezbędne są informacje dotyczące właśnie przyszłego kształtowania się poziomu kosztów. Tego typu decyzje wsparte na rachunku decyzyjnym opisujemy na przykładach na łamach naszego „Poradnika”. Kryteria klasyfikacji stosowane w ewidencji księgowej, mimo iż są ważne to nie w pełni odpowiadają potrzebom szacowania przyszłych kosztów projektowania działań. Księgowość finansowa pokazuje bowiem zdarzenia z przeszłości. Z tych powodów nasze zainteresowania kierujemy w stronę rachunkowości zarządczej, która wbrew pierwszemu członowi swojej nazwy nie dotyczy księgowych, ale szefów firm. Na przykładach pokażemy, jaka jest użyteczność stosowanego w rachunkowości zarządczej rachunku kosztów, wykorzystywanego w administrowaniu przedsiębiorstwem. Nieco miejsca poświęciliśmy także budżetowaniu, które wspiera się na rachunkowości zarządczej.

Stan prawny na 14 sierpnia 2007 r.
Aneta Mazur-Jelonek
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Przygotowując „Poradnik”, opieraliśmy się na wybranej, cennej naszym zdaniem bibliografii, wskazanej na końcu Poradnika. Polecamy ją uwadze Czytelnikowi szczególnie zainteresowanemu podjętą tematyką, a z racji ilości publikacji na rynku, mającego trudności z wyborem.
Rachunkowość zarządcza a rachunkowość finansowa
Rachunkowość zarządza zorientowana jest na dostarczanie informacji zarządzającym w szczególności w zakresie alokacji zasobów.
Rachunkowość zarządcza w zasadzie nie podlega żadnym regulacjom prawnym, w przeciwieństwie do rachunkowości finansowej, która trzymana jest w ryzach między innymi przez ustawę o rachunkowości czy chociażby przepisy podatkowe. Przydatna jest w zasadzie każda informacja, która umożliwia zwiększenie zysku w przedsiębiorstwie lub umożliwia jego przetrwanie na rynku. Podstawowym więc celem rachunkowości zarządczej jest dostarczanie informacji do podejmowania decyzji. Wybrane różnice pomiędzy rachunkowością finansową a rachunkowością zarządczą przedstawione są w tabeli.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00