Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-01-15

Umowy w formie elektronicznej

W obecnej rzeczywistości gospodarczej coraz większego znaczenia nabierają umowy zawierane w wersji elektronicznej. Ma to związek z dynamicznym rozwojem Internetu, który stał się już nie tylko najbardziej rozpowszechnionym medium, ale wręcz wirtualną rzeczywistością. Co prawda, zawieranie umów w formie pisemnej nie jest możliwe przy wykorzystaniu e-maili, niemniej jednak coraz częściej spotykamy się z umowami w sieci. Ten sposób zawierania umów niesie jednak ze sobą spore niebezpieczeństwa. W temacie na zamówienie wskazujemy na nie i radzimy, jak ich unikać.

Stan prawny na 2 stycznia 2008 r.

Adam Malinowski - radca prawny

Kiedy oferta wiąże strony

Na początku należy wskazać, że prawo przewiduje kilka trybów zawierania umowy - najpoważniejsze to negocjacje, przetarg, aukcja oraz oferta. Jak stanowi art. 66 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Jeżeli oferent nie oznaczył terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie, a zatem bez nieuzasadnionej zwłoki. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie - kilkudniowe opóźnienie z reguły przesądza już jednak o braku związania ofertą.

Z kolei oferta złożona w postaci elektronicznej wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie. Warto podkreślić, że istnieje możliwość skutecznego zastrzeżenia, że dana osoba przyjmuje odpowiedzi na oferty jedynie w postaci elektronicznej. Wprowadzenie takiego zastrzeżenia może być podyktowane na przykład charakterem działalności (sklep internetowy), czy też specyficznym kręgiem adresatów. W takim przypadku odpowiedź na piśmie nie będzie wiązać oferenta. Jeśli zaś strony nie zastrzegą takiej możliwości, to efektem braku stosownych postanowień będzie potwierdzenie, które wyraża wolę osoby w każdy możliwy sposób. Oczywiście umowa dojdzie do skutku, gdy druga strona złoży oświadczenie woli o przyjęciu oferty. Wskazane potwierdzenie nie oznacza przyjęcia oferty, a jedynie informację, że została ona adresatowi doręczona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00