Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-02-23

Wnioski urlopowe w praktyce

Każdej osobie, która świadczy pracę w ramach stosunku pracy, przysługuje szereg rozmaitych uprawnień. Jednym z nich jest prawo do dni wolnych od pracy przeznaczonych na odpoczynek. Oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik może w określonych przypadkach korzystać także z innych urlopów m.in.: bezpłatnego, macierzyńskiego, wychowawczego czy okolicznościowego. To, czy pracownik otrzyma urlop, uzależnione jest jednak od złożenia stosownego wniosku i zgody pracodawcy.

PRZEMYSŁAW MAŃKO

Stan prawny na 15 lutego 2011 r.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z zasadą wyrażoną w kodeksie pracy1 pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Zanim jednak pracownik będzie mógł z tego prawa skorzystać, powinien złożyć stosowny wniosek urlopowy. Istotne w tym zakresie jest, czy w firmie obowiązuje plan urlopów, czy też takiego planu nie ma.

Kodeks pracy stanowi, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W planie urlopów należy uwzględnić zarówno urlopy bieżące, jak i urlopy zaległe z poprzednich lat. W planie urlopów trzeba uwzględnić także pracowników, którzy rozpoczynają pierwszą pracę w życiu, mimo że prawo do urlopu nabywają oni dopiero po przepracowaniu każdego miesiąca. Planem urlopów nie obejmuje się urlopu na żądanie. Jest to zasadne i wynika z samej istoty takiego urlopu, który jest przecież najczęściej wykorzystywany w sytuacjach nagłych i trudnych do przewidzenia. Plan urlopów może być sporządzony na cały rok, ale nie musi. Wszystko zależy od specyfiki danej firmy. Dopuszczalne jest więc tworzenie planu urlopów na pół roku bądź kwartał. Należy też pamiętać, że raz sporządzony plan urlopów może być zmieniony. Ostatecznie plan ten podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w firmie (z wykorzystaniem np. tablicy ogłoszeń bądź drogą e-mailową, jeśli w firmie funkcjonuje wewnętrzna sieć komputerowa, do której dostęp mają wszyscy pracownicy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00