Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-04-08

Jak wygrać sprawę w sądzie gospodarczym

Sądy gospodarcze rządzą się swoimi prawami, a postępowanie jest bardzo sformalizowane. Wszystkie dowody i twierdzenia należy powołać od razu w pozwie pod rygorem pominięcia ich w dalszym toku postępowania. To samo dotyczy odpowiedzi na pozew. Jej niezłożenie może ponadto spowodować wydanie wyroku zaocznego i przegranie sprawy. Dlatego bardzo ważne jest skrupulatne przygotowanie postępowania. Jak to zrobić, radzimy w kolejnym "Temacie na zamówienie".

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 22 marca 2011 r.

Odrębności w postępowaniu gospodarczym

Postępowanie gospodarcze wykazuje szereg odrębności w porównaniu ze zwykłą procedurą, a ich znajomość jest dla przedsiębiorcy newralgiczna, ponieważ jego status przed sądem gospodarczym nie odbiega znacząco od zadań stojących przed profesjonalnym pełnomocnikiem. Przepisy odrębne o postępowaniu gospodarczym stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych. Sprawami gospodarczymi są także sprawy:

w ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291-300 i art. 479-490 k.s.h.,

w przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,

w należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,

w przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Jeśli przedsiębiorca prowadzi proces samodzielnie, należy dużą wagę przyłożyć do sporządzenia pism procesowych. Przede wszystkim podstawową sprawą jest sporządzenie pozwu zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 187 k.p.c. Musi on zawierać , dokładne , dokładne . Jeśli pozywamy spółkę z osobowością prawną (z o.o., akcyjną), należy przepisać jej nazwę z KRS. Podobnie postępujemy w przypadku spółek nieposiadających osobowości prawnej, ale dysponujących podmiotowością prawną (jawnej, komandytowej). Nie należy przepisywać danych z faktur lub innych dokumentów, którymi pozwany posługuje się w obrocie, ponieważ pełna i prawidłowa nazwa spółki figuruje jedynie w aktualnym odpisie z KRS. W przypadku spółki cywilnej pozywamy poszczególnych wspólników, a nie spółkę. Następnie określamy . W praktyce najczęściej będzie to dochodzona kwota pieniężna. Nie należy doliczać do niej odsetek ani innych świadczeń ubocznych. Najlepiej jest wypisać ją słownie i cyframi. Potem , zazwyczaj w formie: "wnoszę o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kwoty (...) wraz z ustawowymi odsetkami od dnia (...) do dnia zapłaty". Następnie należy zażądać i powołać Zwłaszcza ten ostatni wymóg jest bardzo istotny, ponieważ pominięcie wniosków dowodowych (dokumentów, świadków, przesłuchania stron) powoduje, że na późniejszym etapie postępowania sąd może odmówić przeprowadzenia dowodów, motywując to prekluzją dowodową. Polega ona na tym, że nie jest możliwe powoływanie nowych dowodów, poza tymi zgłoszonymi od razu na początku postępowania, chyba że strona nie mogła ich powołać poprzednio albo potrzeba powołania powstała dopiero później.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00