Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-05-11

Praca w godzinach nadliczbowych

W wielu zakładach pracy zdarzają się nadgodziny, za które pracodawca nie chce płacić, tłumacząc się brakiem polecenia czy też zadaniowym czasem pracy personelu. Taka praktyka jest niedopuszczalna i na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy może zakończyć się grzywną dla pracodawcy, a nawet znaleźć swój finał w sądzie. Praca nadliczbowa musi być bowiem odpowiednio wyliczana i wynagradzana - pracownikowi należy się dodatek lub dodatkowy dzień wolny.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 1 maja 2011 r.

Rozliczenie nadgodzin

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jest ona dopuszczalna w razie:

w konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Jest to bardzo pojemna kategoria, jednak w stosunkach pracy będziemy mieli do czynienia z takimi nadzwyczajnymi wypadkami raczej rzadko. Warto wiedzieć, że polecenie pracy w nadgodzinach nie musi być w tym wypadku sformalizowane - wystarczy ustna informacja, która nałoży na pracownika obowiązek dodatkowej pracy;

w szczególnych potrzeb pracodawcy. Tej zasady nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Liczba nadgodzin nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym (dla jednej osoby). W tym punkcie mieści się w zasadzie prawie cały zasób nadgodzin wykonywanych podczas "zwykłej" pracy. O szczególnych potrzebach decyduje sam pracodawca, który powinien poinformować pracownika o tym, dlaczego zaszła konieczność skorzystania z jego ponadnormatywnej pracy.

ZAPAMIĘTAJ

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00