Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-05-09

Wszystko o samozatrudnieniu

Wiele osób preferuje zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, przede wszystkim z uwagi na trwałość tej formy aktywności zawodowej. Jednak coraz większe znaczenie, zwłaszcza dla młodego pokolenia, odgrywa niezależność i elastyczność, jakiej nie daje umowa o pracę. Należy jednak pamiętać, że w ramach stosunku pracy to pracodawca ponosi ryzyko związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, w przeciwieństwie do samozatrudnienia, kiedy ryzyko to spoczywa na samym przedsiębiorcy. Samozatrudniony musi przy tym samodzielnie zadbać o znalezienie i utrzymanie klientów.

Osoby samozatrudnione współpracują z pozyskanymi przez siebie klientami na podstawie umów cywilnoprawnych. Wśród wielu umów cywilnoprawnych najszersze zastosowanie jako podstawa świadczenia pracy mają: umowa o dzieło, umowa zlecenia i kontrakt menedżerski. W najnowszym numerze "Poradnika" omówiliśmy te umowy, skupiając się przy tym na ich praktycznych aspektach.

Osoba, która chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jako indywidualny przedsiębiorca, powinna uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu musi złożyć wniosek o wpis danych za pośrednictwem Internetu lub w formie papierowej. Przepisy pozwalają także na zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Prawo to przysługuje wyłącznie przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników.

Samozatrudnienie a prawo pracy

W obowiązujących przepisach prawnych brak jest definicji samozatrudnienia, co utrudnia precyzyjne określenie tego sposobu aktywności zawodowej. Niemniej przyjmuje się, że przez pojęcie samozatrudnienie rozumiemy jednoosobową działalność gospodarczą prowadzoną przez osobę fizyczną - przedsiębiorcę, na własny rachunek i na własne ryzyko.

Działalność gospodarcza została zdefiniowana w art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm., ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378; dalej jako usdg) - jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00