Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-09

Dokumentacja kadrowa cz. I - przyjęcie do pracy

Podstawowym dylematem pracodawcy jest dobór odpowiedniej podstawy zatrudnienia. Trzeba zastanowić się, czy chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę, czy też podpisać z zainteresowanym umowę cywilnoprawną. Opcja zatrudnienia "etatowego" jest obwarowana dodatkowymi warunkami, a podstawowym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracowników na podstawie umów o pracę jest prowadzenie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Prawidłowe jej sporządzanie i rzetelne przechowywanie stanowi bowiem podstawę do przestrzegania prawa pracy i jest odzwierciedleniem sytuacji w firmie. Służby kadrowe szczególną uwagę powinny zwracać na kompletność i jakość dokumentacji. Zaniedbania mogą przysporzyć pracodawcy sporo kłopotów, gdy pracownik pozwie kierownictwo do sądu albo w firmie zjawi się kontrola. Każde istotne zdarzenie kadrowe powinno zostać potwierdzone w dokumentach również i po to, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i dać pracodawcy możliwość kontroli pracowników i optymalizacji zatrudnienia w firmie.

W numerze "Poradnika", który mają Państwo przed sobą, zajmiemy się dokumentacją związaną z przyjęciem pracownika do pracy i ogólnymi zasadami dotyczącymi prowadzenia akt osobowych. Zachęcamy do lektury.

Prowadzenie akt osobowych pracownika

Obowiązek założenia i prowadzenia dokumentacji pracowniczej dotyczy każdego pracodawcy, nawet zatrudniającego jednego pracownika. Obowiązkowe jest również jej przechowywanie przez 50 lat w odpowiednich warunkach.

Pracodawca ma obowiązek założenia i prowadzenia oddzielnie dla każdego pracownika akt osobowych. Poza aktami pracodawcy prowadzą odrębnie dla każdego zatrudnionego m.in. imienną listę wypłacanego wynagrodzenia. O powyższym stanowią przepisy Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00