Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-02

Spółka jawna w praktyce

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał.

Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo, w przypadku gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście, wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

W "Poradniku" wskazujemy, jak skutecznie prowadzić działalność w formie spółki jawnej, właściwie interpretując skomplikowane i niejasne przepisy. W naszej publikacji opisujemy dokładnie sposób powstania i rejestracji spółki, prowadzenie jej spraw i reprezentację, zmiany składu spółki w trakcie działania, kwestie podatkowe, wreszcie likwidację i zamknięcie przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że nasze porady i czytelne przykłady pomogą przedsiębiorcom sprawnie funkcjonować w zmieniającej się i niełatwej rzeczywistości. Zapraszamy do lektury.

Podmiotowość prawna spółki

Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona i subsydiarna. Oznacza to, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Przedsiębiorstwo pod własną firmą

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową (art. 22 § 1 k.s.h.). Nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp. j.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00