Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-09-19

Split payment od 1 listopada 2019 r.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat polski ustawodawca podjął liczne działania w celu zwalczania oszustw i wyłudzeń w VAT. W szczególności wprowadzono mechanizm odwrotnego obciążenia oraz solidarną odpowiedzialność nabywcy towarów wrażliwych, raportowanie elektroniczne i jednolity plik kontrolny, surowsze przepisy dotyczące rejestracji podatników VAT i ich wykreślania z rejestru oraz sankcje VAT. Na co dzień podatnicy spotykają się natomiast ze wzmożoną aktywnością organów podatkowych weryfikujących prawidłowość rozliczeń VAT, w szczególności w trakcie czynności sprawdzających oraz wszczynanych kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Pomimo opisanych, bardzo konkretnych i intensywnych kroków okazało się, że działania te są niewystarczające, aby zapobiec oszustwom związanym z VAT. Tym samym zaistniała potrzeba wprowadzenia w Polsce specjalnego środka, który może znacznie przyczynić się do wyeliminowania wyłudzeń VAT.

Wstęp

Mechanizm podzielonej płatności, określany również skrótem MPP lub angielską nazwą split payment, został wprowadzony do polskiego porządku prawnego z dniem 1 lipca 2018 r. Jest to rozwiązanie całkowicie nowe, nieznane wcześniej polskim podatnikom. Po ponad roku jego funkcjonowania w wersji dobrowolnej z dniem 1 listopada 2019 r. wchodzą w życie regulacje wprowadzające obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności. Są one efektem implementacji do przepisów krajowych decyzji derogacyjnej, którą Polska uzyskała na początku 2019 r. Zgodnie z decyzją derogacyjną wydaną przez Radę UE na wniosek Komisji Europejskiej Polska może zastosować obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności w okresie do końca lutego 2022 r. w stosunku do 152 grup towarowych i usługowych szczegółowo wskazanych w decyzji (ostatecznie w załączniku nr 15 do ustawy o VAT znalazło się 150 grup towarów i usług). W odniesieniu do przedmiotowych dostaw obowiązuje limit 15 000 zł.

Obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności jest niezwykle skutecznym narzędziem wspierającym uszczelnianie systemu VAT. Co do zasady istota split payment sprowadza się bowiem do tego, że płatność za towar lub usługę w części odpowiadającej wartości sprzedaży netto jest wpłacana przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast kwota VAT płacona jest na specjalne konto VAT. Zastosowanie tej metody płatności pozwala na zabezpieczenie przed nieuprawnionym wykorzystaniem VAT przez nieuczciwe podmioty. Prowadzi ona bowiem do "zamrożenia" kwoty VAT na specjalnym rachunku VAT, do którego podatnik ma ograniczony dostęp. Mechanizm podzielonej płatności w wersji obligatoryjnej odnosi się do listy towarów oraz usług szczególnie narażonych na wyłudzenia VAT (w szczególności roboty budowlane, złom, stal, węgiel, części samochodowe, elektronika).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00