Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-03

Skutki podatkowe rozwiązania spółki cywilnej

Skutki podatkowe rozwiązania spółki cywilnej

Zakończenie działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej pociąga za sobą pewne skutki podatkowe. Powstają one zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku VAT.

W świetle art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z likwidacji działalności jest dochód ustalony przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił, procentowy wskaźnik ustala się z udziału dochodu w przychodach w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z art. 8 cytowanej ustawy przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00