Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-09

Konsolidacja sprawozdań finansowych jednostek krajowych i zagranicznych

Konsolidacja sprawozdań finansowych jednostek krajowych i zagranicznych

Na rynku krajowym coraz częściej pojawiają się podmioty gospodarcze działające w ramach tzw. grup kapitałowych. Coraz częściej również w skład grupy kapitałowej wchodzą jednostki zagraniczne. Konsolidacja sprawozdań finansowych może nastręczać w tym przypadku trudności ze względu na konieczność przeliczania ich na jednolitą walutę.

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 21 (MSR 21) reguluje kwestię przeliczania sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą na jednolitą walutę w celu włączenia ich do sprawozdania finansowego podmiotu nadrzędnego (jako całości) w ramach:

l

konsolidacji pełnej,

l

konsolidacji częściowej (proporcjonalnej),

l

metody praw własności.

W celu pełniejszego zrozumienia metodologii przeliczania sprawozdań finansowych z jednej waluty na drugą należy się odwołać do terminów, którymi operuje MSR 21:

l

waluta sprawozdawcza – oznacza walutę, w której jest sporządzane sprawozdanie finansowe (jednostkowe lub skonsolidowane),

l

jednostka działająca za granicą – są to: spółka zależna, stowarzyszona, joint venture lub też oddział, których działalność jest prowadzona w innym kraju niż kraj podmiotu sporządzającego sprawozdanie finansowe (jako całość),

l

podmiot zagraniczny – oznacza jednostkę działającą za granicą, której działalność nie stanowi integralnej części działalności podmiotu sporządzającego sprawozdanie finansowe jako całość,

l

lokata kapitałowa netto – w kapitale jednostki zagranicznej – stanowi udział podmiotu (sporządzającego sprawozdanie finansowe jako całość) w aktywach netto tej jednostki.

Jak wynika z przytoczonych definicji, operacje jednostki działającej za granicą mogą (ale nie muszą) być „zintegrowane” z działalnością podmiotu macierzystego.

Co należy w praktyce rozumieć przez pojęcie wspomnianej „integralnej części”?

Pojęcie to odwołuje się do zakresu autonomii i niezależności posiadanej przez jednostkę operującą za granicą wobec podmiotu macierzystego. Mianowicie taka jednostka (stanowiąca „integralną część” podmiotu macierzystego) prowadzi swą działalność w zakresie ściśle wyznaczonym przez ten podmiot, czyli „rozszerza” jego działalność za granicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00