Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-15

Rozliczenie przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.

Dla podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych 31 grudnia jest jednocześnie ostatnim dniem roku podatkowego. Należy o tym pamiętać, gdyż zakończenie roku podatkowego wiąże się zazwyczaj z koniecznością rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za miniony rok, a co za tym idzie z koniecznością wypełnienia stosownych formularzy podatkowych. Niniejszy materiał poświęcony jest formularzom podatkowym sporządzanym przez płatników, a dotyczącym rozliczenia podatku dochodowego za 2001 r.

Po raz pierwszy od początku obowiązywania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. od 1992 r., Minister Finansów określił wzory formularzy podatkowych w drodze rozporządzenia. I tak obowiązujące w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych określa rozporządzenie Ministra Finansów z 3 stycznia 2001 r., natomiast wzory rocznego obliczenia podatku oraz zeznania podatkowego - rozporządzenie Ministra Finansów z 25 września 2001 r. W sumie z trzydziestu trzech wzorów, określonych w drodze rozporządzenia, trzynaście stanowi wzory sporządzane przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Do wzorów tych należą formularze o następujących symbolach: PIT-4, PIT-8A, PIT-8B, PIT-8C, PIT-9, PIT-11, PIT-11A, PIT-14, PIT-18, PIT-40, PIT-40A, PIT-R oraz IFT-1. Z kolei w tej grupie siedem formularzy (oznaczonych pogrubioną czcionką) wiąże się bezpośrednio z rozliczeniem podatku dochodowego za rok podatkowy i tym formularzom poświęcimy uwagę.
Cechy wspólne formularzy
Na początku omówmy cechy wspólne dla całej grupy. jest zamieszczenie na wszystkich formularzach podstawy prawnej oraz krótkich objaśnień co do sposobu ich wypełnienia, terminu i miejsca składania. Zgodnie z zamieszczonym pouczeniem płatnik wypełnia jedynie pola jasne, natomiast pola ciemne wypełnia urząd skarbowy, do którego formularz jest adresowany. Formularz należy wypełnić na maszynie, komputerowo lub ręcznie, dużymi, drukowanymi literami, czarnym lub niebieskim kolorem. cechą wspólną wszystkich formularzy jest ich budowa oparta na tej samej konstrukcji. Polega ona na podziale formularza na poszczególne bloki oznaczone kolejnymi literami alfabetu. Blokami pojawiającymi się we wszystkich omawianych formularzach są bloki służące identyfikacji podatkowej płatnika i podatnika oraz bloki zawierające oświadczenie płatnika lub osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku. Prawidłowe wypełnienie bloków służących identyfikacji pozwala na właściwe odnotowanie formularza w funkcjonującym w urzędach skarbowych systemie POLTAX. Wydaje się, że bloki te nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, gdyż opisy zamieszczone bezpośrednio na poszczególnych drukach są czytelne. Pamiętajmy jedynie o tym, że płatnicy będący osobami fizycznymi podają adres zamieszkania, a nie adres siedziby.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00