Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-12

Likwidacja działalności gospodarczej - obowiązki przedsiębiorcy

Likwidacja: O zamiarze sporządzenia remanentu likwidacyjnego należy zawiadomić w formie pisemnej właściwy urząd skarbowy w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Za datę likwidacji działalności gospodarczej przyjmuje się datę określoną w zawiadomieniu o likwidacji działalności gospodarczej składanym do urzędu skarbowego. Od dochodu ustalonego z likwidacji działalności podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest obowiązany zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 10% ustalonego dochodu z likwidacji.
Likwidacja działalności gospodarczej zobowiązuje przedsiębiorcę do wykonania szeregu czynności. Dzieje się tak dlatego, że przepisy podatkowe uznają likwidację działalności za zdarzenie powodujące obowiązek zapłaty podatku. Zwykle zakończenie działalności wiąże się z obowiązkiem sporządzenia remanentu likwidacyjnego, wyceną towarów, wyposażenia i środków trwałych oraz zapłatą podatku dochodowego i VAT. Poniżej przedstawiamy szczegółowe zasady sporządzania remanentu oraz opodatkowania związanego z likwidacją działalności.
Ujęcie remanentu likwidacyjnego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
W przypadku likwidacji działalności gospodarczej należy zawsze sporządzić remanent likwidacyjny (ilościowe i wartościowe ujęcie towarów znajdujących się w posiadaniu przedsiębiorcy w dniu sporządzania spisu z natury) przy zachowaniu określonych zasad wyceny.
Zgodnie z unormowaniem zawartym w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnik jest obowiązany sporządzić remanent likwidacyjny i dokonać wyceny (towary obce nie podlegają wycenie):
1) zapasów:
- materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów (półfabrykatów),
- wyrobów gotowych, braków i odpadów,
- towarów handlowych,
2) wyposażenia (bez środków trwałych, które nie są objęte remanentem likwidacyjnym)
- objętych spisem z natury, sporządzonym na dzień likwidacji działalności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00