Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-10-18

Komentarz do Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”

Rachunek przepływów pieniężnych jest dla wielu księgowych najtrudniejszą częścią sprawozdania finansowego. W głównej mierze właśnie z tego powodu pierwszy krajowy standard rachunkowości został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

29 sierpnia 2003 r. został wydany Dziennik Urzędowy Ministra Finansów nr 12, w którym opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”. W niniejszym opracowaniu prezentujemy komentarz do tego standardu autorstwa pani Ewy Śnieżek, która opracowała go na zlecenie Ministerstwa Finansów i Komitetu Standardów Rachunkowości.
Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki prowadzące i zamierzające kontynuować działalność gospodarczą obowiązek przygotowania na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych: bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. W art. 45 ust. 3 tej ustawy określone zostały dodatkowe obowiązki sprawozdawcze dla „większych” jednostek gospodarczych. Podmioty wyszczególnione w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości sporządzają ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Ustawowe ograniczenie zakresu podmiotowego obowiązku sporządzania rachunku przepływów pieniężnych oraz podwyższenie progu zwolnień nie oznacza minimalizowania znaczenia rachunku przepływów pieniężnych jednostki przez polskiego ustawodawcę. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie kosztów sporządzania i prezentacji rachunku przepływów pieniężnych według wymogów i struktury przewidzianej ustawą.
Podstawę ustawową regulacji w zakresie przepływów pieniężnych stanowi art. 48b ustawy o rachunkowości, natomiast zasady sporządzania i prezentacji rachunku przepływów pieniężnych zawarto w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”.
Prace nad Standardem rozpoczęły się już na początku roku 2001. Struktura Standardu została ściśle podporządkowana treści merytorycznej samego sprawozdania. Zawarte w nim definicje podstawowych pojęć, takich jak np. środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych czy pieniężne koszty i korzyści, pozwolą księgowym prawidłowo określić wartości środków pieniężnych przyjęte na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych na początek i na koniec okresu. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ umożliwia prawidłowe uzgodnienie wartości wykazanych w sprawozdaniu i pozwala na uzasadnienie różnic między stanami środków pieniężnych oraz ich zmianą w bilansie i w rachunku przepływów pieniężnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00