Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-09-07

Działalność gospodarcza małżonków - forma prawna, zasady opodatkowania, odpowiedzialność za długi

Działalność gospodarcza: Małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach organizacyjno-prawnych. Odpowiednio dobrana forma daje nie tylko możliwość łatwiejszego zarządzania, ale także uzyskania odpowiednich korzyści podatkowych lub oszczędności związanych z wydatkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Prowadzenie działalności gospodarczej z reguły wiąże się z określonym ryzykiem finansowym. Każdy z małżonków odpowiada za zobowiązania podatkowe powstałe w trakcie małżeństwa, a także po jego ustaniu wskutek rozwodu lub śmierci małżonka. Podobnie kształtuje się odpowiedzialność za długi wobec ZUS.
Rodzinna firma może mieć status osoby fizycznej lub osoby prawnej. Warto zaznaczyć, że akcesja Polski do Unii Europejskiej nie spowodowała zmian w przepisach regulujących formy prawne firm. Żadnych rewolucyjnych zmian w tym zakresie nie wprowadziły także ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i ustawa zawierająca przepisy ją wprowadzające, które w zakresie dotyczącym działalności gospodarczej małżonków zobligowały jedynie do dokonania odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej tych małżonków, którzy dotychczas działali na podstawie wpisu na imię obojga małżonków.
Jaki status firmy
W przypadku firmy rodzinnej o statusie osoby fizycznej działalność może być prowadzona jednoosobowo przez jednego z małżonków lub przez oboje małżonków działających niezależnie od siebie (odrębnych przedsiębiorców) albo w formie spółki cywilnej.
Działalność taka musi być zgłoszona do ewidencji działalności gospodarczej - oddzielnie przez każdego przedsiębiorcę, nawet jeśli będzie prowadzona w formie spółki cywilnej.
Małżonkowie mogą także prowadzić działalność w formie osobowej spółki handlowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) lub spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej).
Działalność spółek handlowych, zarówno osobowych, jak i posiadających osobowość prawną (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna), jest uregulowana przepisami Kodeksu spó- łek handlowych. Spółki takie muszą być zgłaszane do Krajowego Rejestru Sądowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00