Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-10-26

Inwentaryzacja - zjawiska patologiczne, ich przyczyny i następstwa

Gospodarowanie majątkiem firmy. W przedsiębiorstwach już się rozpoczęły lub niebawem rozpoczną czynności wchodzące w zakres szeroko pojętej inwentaryzacji. Niejednokrotnie wynikiem tych działań będzie stwierdzenie niedoborów, szkód lub nieprawidłowości w gospodarowaniu majątkiem firmy. W wielu jednostkach dochodzi także do nieprawidłowości w samym procesie inwentaryzacji oraz kontroli. Niniejsze opracowanie wskazuje przyczyny i skutki tych nieprawidłowości oraz na podstawie wielu przykładów wskazuje mechanizmy nadużyć, a tym samym akcentuje potrzebę wnikliwej kontroli procesów zachodzących wewnątrz jednostki.
Gdy zbliża się okres jesieni, w piśmiennictwie dużo się mówi o błędach i nieprawidłowościach inwentaryzacji. Celem podnoszenia tych kwestii jest chęć ograniczenia negatywnych zjawisk w tej sferze rachunkowości, z uwagi na znaczny ich wpływ na obniżenie rzetelności rocznych sprawozdań finansowych.
Taka hasłowa prezentacja mankamentów w tym względzie z reguły nie odnosi pożądanych skutków, ponieważ osoby zajmujące się problemami inwentaryzacji nie identyfikują ich właściwie w swoich firmach. Dlatego wydaje się, że bardziej pożyteczne może być bliższe rozpoznanie przyczyn oraz następstw stwierdzonych błędów i nieprawidłowości, a także przytoczenie przykładów zaczerpniętych z praktyki.
Na wstępie warto zauważyć, że większość nieprawidłowości w tym względzie ma swoje źródło w braku lub mało skutecznym funkcjonowaniu procedur kontroli wewnętrznej w podmiotach gospodarczych.
Warto też dodać, że część popełnianych nieprawidłowości i błędów powstaje na skutek wadliwie podejmowanych czynności inwentaryzacyjnych, jednak większość z nich ma swoje źródła w nieprawidłowej dokumentacji i ewidencji oraz pomiarach zasobów.
Większość popełnianych nieprawidłowości i błędów ma swoje źródła w wadliwej dokumentacji i ewidencji oraz nieprawidłowym pomiarze zasobów.
Zdarza się też - na szczęście niezbyt często - że mają miejsce różnego rodzaju fałszerstwa i inne nadużycia, których nie jest w stanie wykryć nawet najlepiej przeprowadzona inwentaryzacja; mogą być one natomiast ujawnione i wyeliminowane w wyniku poprawnie zorganizowanej i skutecznie funkcjonującej kontroli wewnętrznej, zarówno funkcjonalnej, jak i instytucjonalnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00