Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-03-01

Ustalanie, rozliczanie i ewidencja księgowa różnic inwentaryzacyjnych

Rozliczanie wyników inwentaryzacji: W wyniku porównania wartości i ilości lub tylko wartości danych ze spisu z danymi ksiąg rachunkowych powstają różnice inwentaryzacyjne. Różnice te należy w odpowiedni sposób rozliczyć w zależności od ich charakteru i przyczyn powstania.
Celem inwentaryzacji jest porównanie wartości składników aktywów i pasywów wykazanych w księgach rachunkowych z ich stanem rzeczywistym. Jeżeli w toku inwentaryzacji zostaną ujawnione różnice między stanem ewidencyjnym a faktycznym, należy je wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Sposób dokumentowania, rozliczania i ujęcia w księgach rachunkowych różnic inwentaryzacyjnych jednostka powinna określić w zasadach (polityce) rachunkowości, wykorzystując w tym celu rozwiązania przyjęte w teorii i praktyce rachunkowości.
Sposób dokumentowania, rozliczania i ujęcia w księgach rachunkowych różnic inwentaryzacyjnych należy podać w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości.
W dalszej części publikacji zostaną przedstawione sytuacje, które mogą mieć miejsce przy ustalaniu, rozliczaniu i ujęciu w ewidencji księgowej różnic inwentaryzacyjnych powstałych przy jej przeprowadzaniu w drodze spisu z natury.
Ta metoda inwentaryzacji polega na wykonaniu następujących czynności:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00