Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-06-14

Świadczenia związane z macierzyństwem - zmiany od 1 września 2005 r.

Świadczenia pieniężne dla osób wychowujących dzieci: W opracowaniu tym omówiono świadczenia pieniężne związane z macierzyństwem określone w obecnie obowiązujących przepisach oraz zmiany w tym zakresie, które wejdą w życie od 1 września 2005 r. na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nowela z 22 kwietnia br. ograniczyła liczbę rodziców uprawnionych do dodatku dla osób samotnie wychowujących dziecko. Będą go otrzymywać jedynie ci uprawnieni, którzy nie mają zasądzonych alimentów. Nowe przepisy wprowadziły też specjalny dodatek dla rodzin wielodzietnych. Zmiany te mają równoważyć pomoc adresowaną do rodzin pełnych i niepełnych.
Dla osób wychowujących dzieci przewidziano wiele świadczeń pieniężnych, których zasady przyznawania i wypłaty określają stosowne przepisy. Niektóre ze świadczeń związanych z macierzyństwem, jak zasiłek macierzyński i opiekuńczy, są uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, które jest częścią ubezpieczeń społecznych. Inne, jak zasiłek rodzinny i zwiększające go dodatki, przysługują niezależnie od podlegania ubezpieczeniom społecznym rodzinom wychowującym dzieci, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. W opracowaniu tym zostały omówione świadczenia pieniężne związane z macierzyństwem określone w obecnie obowiązujących przepisach oraz zmiany w tym zakresie, które wejdą w życie od 1 września 2005 r. na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z 22 kwietnia 2005 r.
Urlop i zasiłek macierzyński
Pracownicy, która urodziła dziecko, pracodawca ma obowiązek udzielić, na jej wniosek, urlopu macierzyńskiego w wymiarze określonym w art. 180 Kodeksu pracy. Urlop ten wynosi:
• 16 tygodni (112 dni) - przy pierwszym porodzie,
• 18 tygodni (126 dni) - przy każdym następnym porodzie,
• 26 tygodni (182 dni) - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Pracownica może wystąpić o udzielenie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem i pracodawca ma obowiązek udzielenia jej tego urlopu na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu, którą określa stosowne zaświadczenie lekarskie. Jeżeli pracownica skorzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem, po porodzie przysługuje jej urlop przez okres niewykorzystany przed porodem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00