Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-25

Wewnątrzzakładowe akty prawne

WEWNĄTRZZAKŁADOWE AKTY PRAWNE

Regulaminy zakładowe stanowią wewnętrzne źródło szeroko rozumianego prawa pracy i nie mogą kolidować z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa. Powinny być dostosowane do warunków i potrzeb zakładu pracy oraz w pełni uwzględniać jego specyfikę. Prawidłowo opracowany regulamin, niezależnie od jego rodzaju, stanowi gwarancję efektywnej, zgodnej z obowiązującymi przepisami działalności tego zakładu.

Regulaminy wydawane w zakładach pracy mają najczęściej podstawę prawną w ogólnie obowiązujących przepisach, które powodują, że ich treść ma charakter wiążący dla wszystkich (lub zdecydowanej większości) zakładów pracy.

Przykładami takich regulaminów są:

4

regulamin pracy,

4

regulamin wynagradzania,

4

regulamin organizacyjny,

4

regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

4

regulamin premiowania,

4

regulamin postępowania przy zwolnieniach grupowych.

Obowiązek tworzenia regulaminów może również wynikać – dla pewnej grupy zakładów, np. służby zdrowia, oświaty, PKP – z przepisów branżowych. Wymienić tu należy np. regulamin premiowania, nagradzania. Podstawą wydania niektórych regulaminów są również przepisy wewnętrzne organów założycielskich lub nadrzędnych powołujące dany zakład pracy i równocześnie nakładające na niego obowiązek opracowania i wprowadzenia w życie określonych regulaminów (np. regulaminu organizacyjnego). Tworzone są także regulaminy w celu usprawnienia funkcjonowania i zarządzania zakładem pracy lub określonymi środkami finansowymi, np. regulaminy działalności organów spółki (zgromadzenia wspólników, rady nadzorczej, zarządu), regulaminy kontroli wewnętrznej, regulaminy oceny pracowników, regulaminy postępowania przy zamówieniach publicznych. Najbardziej znanym i najczęściej tworzonym regulaminem jest regulamin pracy, którego obowiązek wydania wynika z art. 104 oraz art. 1041–1043 k.p.

Zgodnie z art. 104 k.p. regulamin pracy w zakładzie ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Regulaminu tego nie tworzą pracodawcy, u których układy zbiorowe pracy uregulowały organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników, a także pracodawcy zatrudniający mniej niż 5 pracowników (art. 104 § 2 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00