Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-30

Czas pracy po nowelizacji Kodeksu pracy

KOMENTARZ

Czas pracy po nowelizacji Kodeksu pracy

Anna Kolosa

Dnia 1 maja 2001 r. weszły w życie przepisy ustawy z 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 28, poz. 301).

DEFINICJA CZASU PRACY

Definicja czasu pracy nie uległa zmianie. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 k.p.). Pozostawanie w dyspozycji wymaga nie tylko przebywania we właściwym miejscu, lecz także w stanie psychicznym i fizycznym pozwalającym na świadczenie pracy.

Pojęciem „czas pracy” jest objęty zarówno czas pracy efektywnej, jak i przerwy wliczane do czasu pracy, gotowość do pracy, przestój, niektóre inne okresy nieświadczenia pracy zaliczane do czasu pracy i opłacane przez pracodawcę.

Pojęcie to nie obejmuje:

m

przerw w pracy nie wliczanych do czasu pracy,

m

czasu pełnienia dyżuru w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, w czasie którego pracownik nie wykonuje pracy (art. 144 k.p.), oraz gotowości do pracy w domu,

m

czasu dojazdu z miejsca zamieszkania pracownika do miejsca pracy i z powrotem, chyba że przepisy obowiązujące u pracodawcy zawierają korzystniejsze postanowienia,

m

czasu przejazdów służbowych do miejsca delegowania i z powrotem, chyba że w czasie podróży pracownik wykonuje pracę (np. kierowca, konwojent); czas dojazdu pracownika do miejsca przeznaczenia i z powrotem pokrywający się z czasem pracy obowiązującym pracownika w zakładzie pracy jest traktowany jak czas pracy; do czasu pracy wlicza się czas podróży służbowych odbywanych w miejscu delegowania.

NORMA CZASU PRACY

Docelowa norma czasu pracy jest określona w art. 129 § 1 k.p. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2003 r. Od tej daty czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 3 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 129, art. 132 § 2 i 4 oraz art. 142 k.p. Praca w granicach nie przekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00