Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-11-04

Uprawnienia kobiet w ciąży

Uprawnienia kobiet w ciąży

Joanna Ptak

Przepisy prawa pracy przyznają kobietom w ciąży specjalne uprawnienia wynikające z konieczności zapewnienia prawidłowego przebiegu ciąży, porodu, odzyskania po nim sił oraz zapewnienia opieki nad dzieckiem w pierwszym okresie jego życia.

Zgodnie z art. 185 § 1 k.p. stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

Podstawą jego wydania jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332 ze zm.). Zaświadczenie lekarskie o ciąży pracownicy nie musi odpowiadać szczególnym wymaganiom formalnym. Ważne jest, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało stan ciąży.

Na pracownicy spoczywa obowiązek przedstawienia stosownego zaświadczenia lekarskiego, gdyż dopóki ciąża nie jest widoczna, na jego podstawie pracodawca stosuje przepisy o ochronie pracy kobiet w ciąży. Jeżeli pracodawca stwierdzi odmienny stan kobiety, ma obowiązek stosować powołane przepisy, nawet gdyby pracownica nie przedstawiła odpowiedniego zaświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00