Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-31

Kodeks pracy w pytaniach i odpowiedziach

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę dotyczy również pracowników nieobecnych w pracy z usprawiedliwionych powodów, np.: urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie itp. W przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy ochrona ta ulega poważnemu ograniczeniu.

Joanna Skrobisz
Przepisu art. 39 nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu zaliczenia do I lub II grupy inwalidów.
Mam ukończone 59 lat i 19 lat pracy zawodowej. W wyniku ostatnio przebytej choroby zostałam uznana za całkowicie niezdolną do pracy i z tego tytułu przyznano mi rentę. Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Czy postąpił prawidłowo?
Pracodawca wypowiadając Pani umowę o pracę nie naruszył obowiązującego w tym zakresie prawa pracy, a mianowicie art. 39 Kodeksu pracy. Przepis ten pozwala na rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, której stosunek pracy podlega szczególnej ochronie. Ponieważ została Pani uznana za całkowicie niezdolną do pracy (II grupa) i przyznano prawo do renty, to ochrona wynikająca z art. 39 k.p. wygasła i pracodawca mógł wypowiedzieć umowę o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00