Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-06-23

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdarza się, że podatek ten nie jest zapłacony przez pracownika z jego winy. W przypadku niemożności ściągnięcia podatku od pracownika może się zdarzyć, że urząd skarbowy będzie domagał się dochodzenia tego podatku od osób trzecich.

Paweł Szymanek
Kwestie dotyczące ściągania należnego podatku od osób trzecich są uregulowane w przepisach ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich jest odpowiedzialnością osobistą. Osoby trzecie, wyraźnie wskazane przez prawo, nie mają powiązania z samym zobowiązaniem podatkowym, a ich odpowiedzialność wynika głównie ze związku z podmiotem lub przedmiotem opodatkowania. Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich powstaje nie w trakcie kształtowania stosunku zobowiązaniowego, jak w przypadku odpowiedzialności osobistej podatnika, lecz dopiero na etapie jego realizacji. W zasadzie nie mają one możliwości obrony swego interesu prawnego w czasie ustalania zobowiązaniowego stosunku prawnego. Ich udział w postępowaniu podatkowym możliwy jest dopiero, gdy zostanie wydana i doręczona decyzja organu podatkowego o odpowiedzialności. Powstają wtedy stosunki prawne między osobami trzecimi a organem podatkowym, które nie dotyczą ustalania zobowiązania podatkowego, lecz jego wykonania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00