Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-09-01

Bhp w rolnictwie

Rolnictwo jest jedną z najstarszych i podstawowych dziedzin gospodarki, której głównym celem jest dostarczanie człowiekowi żywności do bezpośredniej konsumpcji lub po przetworzeniu w zakładach przemysłu spożywczego.

Tomasz Majda
Pojęciu „rolnictwo” nadaje się różny zakres. W węższym znaczeniu obejmuje ono produkcję roślinną z upraw polowych i plantacyjnych, z sadownictwa, warzywnictwa oraz produkcję zwierzęcą uzyskiwaną w chowie zwierząt gospodarskich, pszczelarstwie i rybactwie śródlądowym, a w szerszym znaczeniu rolnictwo obejmuje przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalność jednostek obsługi rolnictwa.
Produkcja rolnicza, w której istotną rolę odgrywa człowiek, nie jest zależna tylko od jego wiedzy i umiejętności oraz posiadanego sprzętu. Często o produkcji tej decydują siły przyrody, takie jak: temperatura, opady, wiatry i inne.
Z pracami polowymi na otwartej przestrzeni, poza polową uprawą roślin, wiąże się również: uprawa łąk i pastwisk, uprawa lasu, a także melioracje rolne, budowa kanałów, rowów, grobli, jazów itp.
Rolnictwo w Polsce
Trudno jest w ograniczonych ramach niniejszego artykułu omówić szczegółowo wszystkie rodzaje zagrożeń zawodowych (wypadkowe i chorobowe) występujące przy poszczególnych rodzajach prac w rolnictwie. Należy także wziąć pod uwagę skalę i stopień zagrożenia oraz ryzyko zawodowe, np.: przy uprawie roli, nawożeniu, siewie lub sadzeniu roślin na dużych areałach w porównaniu do uprawy roślin w inspektach i szklarniach.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00