Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-08-17

Gdy nastąpi zmiana pracodawcy

Obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że przekształcenia własnościowe zakładów pracy są bardzo częste. Dlatego warto jest poznać sytuację prawną pracownika i pracodawcy.

Obecnie bardzo częstym zjawiskiem jest dokonywanie licznych zmian własnościowych dotyczących zorganizowanych i wyodrębnionych części przedsiębiorstw lub nawet przedsiębiorstw jako całości. Kodeks pracy w art. 231 podjął próbę regulacji sytuacji pracowników w przypadku dojścia do skutku takich właśnie przekształceń.
Określa sprawy związane z samym stosunkiem pracy, reguluje sytuacje w związku z przejściem zobowiązań odnośnie do zatrudnienia, nakreśla obowiązki pracodawcy wobec pracowników po przejęciu. Regulacja ta wyznacza również prawa pracowników wobec nowego pracodawcy związane z ewentualnym zakończeniem stosunku pracy tuż po przejęciu, ale już u nowego pracodawcy. Przepis tego artykułu stara się więc w sposób kompleksowy określić zarówno prawa, jak i obowiązki wszystkich zainteresowanych stron w sytuacji zmiany pracodawcy. Uregulowany został status prawny pracodawcy przekazującego, pracodawcy przejmującego, ale przede wszystkim określono status prawny pracowników przejmowanego zakładu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00