Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-09-07

Ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie umowy może nastąpić tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach.

Agnieszka Polak
Stosunek pracy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego podlega szczególnej ochronie. Aby pracownica mogła skorzystać z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę ze względu na stan ciąży, powinna przedstawić świadectwo lekarskie dokumentujące ten stan. Zaświadczenie lekarskie o ciąży nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym. Ważne jest tylko, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało stan fizjologiczny pracownicy. Pracodawca, który otrzyma takie zaświadczenie, musi wówczas udzielać pracownicy zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
W okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownicy pracodawca ma ograniczone możliwości w wypowiadaniu bądź rozwiązywaniu umowy o pracę. Zasadą jest, że nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 k.p.). Nie dotyczy to pracownicy zatrudnionej na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. Udowodnienie stanu ciąży spoczywa na pracownicy. Przepis art. 177 § 1 k.p. stosuje się odpowiednio także do pracownika - ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę, o jakim mowa w art. 177 § 1 k.p., rozumiany jest jako zakaz złożenia w okresie ochronnym (ciąża, urlop macierzyński) oświadczenia woli o wypowiedzeniu, jak również zakaz rozwiązania umowy wypowiedzianej wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem tego okresu. Zakaz ten rozciąga się na sytuację, gdy pracownica nie była jeszcze w ciąży w dacie wręczania wypowiedzenia, ale rozwiązanie umowy przypadnie już na czas trwania okresu ochronnego - bez względu na stopień zaawansowania ciąży i ewentualne poronienie przed upływem okresu wypowiedzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00