Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-09-06

Skutki przejęcia części zakładu pracy

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Jednak skutki prawne tego przejęcia mogą być różnie interpretowane, co wywołuje liczne spory kończące się różnymi wyrokami sądowymi.

Agnieszka Polak
Zakład pracy jest zbiorem określonych wartości majątkowych i zbiorem zadań realizowanych za pomocą tego majątku. O przejęciu zakładu pracy (przejęciu środków produkcji, wydzierżawieniu zespołu składników majątkowych) można mówić wówczas, gdy nowy pracodawca przejął majątek poprzedniego pracodawcy i na bazie tego majątku pracownicy mają możliwość świadczenia na rzecz nowego pracodawcy dotychczasowej pracy lub pracy o podobnym charakterze bądź przejął zadania poprzednika.
Przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę następuje automatycznie, niezależnie od woli stron, a nawet wbrew zamierzeniom kontrahentów. W zakresie istniejących stosunków pracy zawsze powoduje skutki przewidziane w art. 231 k.p.
Przejęcie zakładu następuje z mocy samego prawa
W wyroku z 1 lutego 2000 r. (I PKN 508/99, OSNP 2001/12/412) Sąd Najwyższy przyjął, że przepis art. 231 § 1 k.p. jest bezwzględnie obowiązujący i przejęcie w tym trybie pracowników przez nowego pracodawcę następuje z mocy prawa, co nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników. Nie jest również możliwe uchylenie skutków działania tego przepisu w wyniku umowy między dotychczasowym i nowym pracodawcą.
Wyrok ten zapadł po rozpoznaniu sprawy z powództwa Marka M., Stanisława K., Andrzeja W. przeciwko Zakładowi Energetyki Cieplnej w K. o nawiązanie stosunku pracy.
Umowa między pracodawcami - źródłem sporu
Powodowie byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w charakterze elektromonterów w Zakładach Metalurgicznych „Z.” w K., które zostały postawione w stan upadłości. 24 lipca 1996 r. syndyk masy upadłości Zakładów Metalurgicznych „Z.” w K. zawarł z Miastem i Gminą K. przedwstępną umowę sprzedaży budynków, budowli i urządzeń związanych z funkcjonowaniem Elektrociepłowni.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00