Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-11-29

Potrącenia z wynagrodzenia

Dorota Twardo
Pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia pracownika tylko do określonej wysokości. Pracownikowi zawsze musi zostać pewna minimalna kwota wynagrodzenia. Potrącenia powodujące zmniejszenie ustawowego minimum są niedopuszczalne.
Częstym problemem pracodawców przy dokonywaniu potrąceń jest ustalenie, z jakich składników można ich dokonać oraz w jakich wysokościach. W praktyce szczególnie dużo trudności przysparzają sytuacje, w których pracownicy przez część miesiąca nie świadczą pracy z powodu choroby.
Jednym z elementów ochrony wynagrodzenia za pracę jest ograniczenie możliwości dokonywania potrąceń.
Ochronie tej podlega zarówno wynagrodzenie za pracę wykonaną (czyli wynagrodzenie w ścisłym znaczeniu), jak i inne świadczenia pieniężne wypłacane pracownikowi, takie jak: ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, nagroda jubileuszowa, wynagrodzenie za przestój, odprawa emerytalno-rentowa, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej. Z ochrony korzystają także tzw. wypłaty gwarancyjne, przysługujące pracownikowi za czas niewykonywania pracy, m.in. za czas urlopu wypoczynkowego oraz za czas choroby, przysługujące na podstawie art. 92 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00