Bezpieczna praca na budowie (cz. 2)
Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy przy każdym rodzaju wykonywanej pracy.
Tadeusz Białobrzeski
Regulacja ta nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do pracowników wykonujących prace budowlane, gdzie występują najczęstsze zagrożenia dla życia i zdrowia. Jest to druga część opracowania mającego na celu przybliżenie pracodawcom zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach budowlanych.
Warunki socjalne i higieniczne
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że warunki socjalne i higieniczne na budowie są bardzo istotne. Przepisy nakładają obowiązek wydzielenia na terenie budowy oddzielnego pomieszczenia na szatnię na odzież roboczą i ochronną. Ponadto na tym terenie powinny znajdować się umywalnia, jadalnia, suszarnia i toalety.
Na terenie budowy, na której roboty budowlane wykonuje więcej niż 20 pracujących, szatnia i jadalnia muszą znajdować się w oddzielnych pomieszczeniach.
Szafki na odzież osób wykonujących roboty na terenie budowy powinny być dwudzielne, aby zapewnić możliwość przechowywania oddzielnie odzieży roboczej i własnej.
WAŻNE
Palenie tytoniu może odbywać się wyłącznie na otwartej przestrzeni w palarni.
Gdy wynika to z rodzaju wykonywanych robót, należy zapewnić osobom wykonującym takie roboty pomieszczenia do odpoczynku lub pomieszczenia mieszkalne wyposażone w odpowiednią do liczby zatrudnionych osób liczbę stołów i krzeseł z oparciami, łóżka, szafki kuchenne.