Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-10-07

ZAWARCIE UMOWY O PRACĘ Z CZŁONKIEM ZARZĄDU

Należy pamiętać, że jeżeli z członkiem zarządu zostanie zawarta umowa o pracę, nie musi ona być powiązana z pełnionymi przez niego funkcjami w zarządzie spółki.

infoRgrafika

Rozmowa ze Sławomirem Paruchem, partnerem kierującym Departamentem Prawa Pracy w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

w Zgodnie z dotychczasową linią orzecznictwa członek zarządu, który posiadał w spółce pakiet większościowy, mógł być równolegle zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę. Jednak w jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy zmienił zdanie, uznając, że taka umowa nie mogła być zawarta. Jak sąd uzasadniał takie rozstrzygnięcie?

- Faktycznie wcześniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego z zasady dopuszczały możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę większościowego wspólnika spółki będącego jednocześnie jej prezesem zarządu. Natomiast najnowsze postanowienie Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2010 r. daje podstawy do twierdzenia, że większościowy wspólnik mogący samodzielnie kierować spółką nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Co do zasady członek zarządu będący wspólnikiem w spółce może być jednocześnie pracownikiem tej spółki. Problem prawny pojawia się wówczas, gdy ten członek zarządu jest jednocześnie jedynym lub większościowym wspólnikiem spółki. Nasuwa się wtedy pytanie, czy wówczas realnie może zaistnieć element pracowniczego podporządkowania takiego członka zarządu pracodawcy. Zgodnie z utrwalonym już poglądem Sądu Najwyższego jedyny wspólnik spółki z o.o. nie może być zatrudniony na stanowisku prezesa jej jednoosobowego zarządu w charakterze pracownika. Do tej pory nie do końca jednak było jasne, czy na podstawie umowy o pracę może być zatrudniony wspólnik większościowy. Problem ten dostrzegł już Sąd Najwyższy we wcześniejszych orzeczeniach, w których stwierdził, że należy rozróżnić dwie kategorie wspólników większościowych: posiadającego status wspólnika dominującego, tj. mogącego samodzielnie decydować w sprawach istotnych dla spółki, i wspólnika większościowego nieposiadającego takiego statusu. W tym pierwszym przypadku z zasady nie będzie istniał stosunek pracowniczego podporządkowania, natomiast w tym drugim może on już zaistnieć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00