Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-03

Kiedy umowy zlecenia będą podlegały oskładkowaniu po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2016 r. od wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom trzeba będzie naliczać składki na ubezpieczenia społeczne, aż do osiągnięcia przez nich w danym miesiącu łącznej podstawy wymiaru tych składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie oskładkowania osób wykonujących umowy zlecenia.

W obecnym stanie prawnym przy zleceniobiorcach wykonujących więcej niż jedną aktywność zawodową, tj. w razie zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, często można zaoszczędzić na składkach ZUS.

Kiedy umowa zlecenia podlega wyłącznie składce zdrowotnej

Najczęstsze sytuacje pozwalające na odprowadzanie od umowy zlecenia wyłącznie składki zdrowotnej

● Podpisywanie zleceń z emerytem lub rencistą zatrudnionym jednocześnie w ramach stosunku pracy w innym podmiocie,

● Zatrudnianie zleceniobiorcy, który równolegle wykonuje umowę zlecenia podlegającą ubezpieczeniom społecznym,

● Zatrudnianie zleceniobiorcy, zatrudnionego jednocześnie w ramach stosunku pracy w innym podmiocie, gdy jego wynagrodzenie z tego tytułu wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Zawieranie umowy zlecenia z osobą, która jednocześnie pracuje w innym miejscu również na zlecenie, sprawia, że zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy zlecenia, która została zawarta jako pierwsza (ze wszystkich zleceń obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne). W takich okolicznościach zleceniobiorca może podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym z tytułu drugiej umowy (i ewentualnie kolejnych umów) albo zamienić tytuł ubezpieczeń z pierwszej zawartej umowy na kolejną.

Przykład

Karolina D. zawarła na okres od września do grudnia 2015 r. umowę zlecenia na kwotę 5000 zł. Ponieważ jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń, zleceniodawca zgłosił ją do wszystkich ubezpieczeń społecznych (z wyjątkiem chorobowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie Karolina D. podpisała kolejną umowę zlecenia (na okres od 1 listopada do końca 2015 r.) na kwotę 300 zł z innym zleceniodawcą, informując obydwa zatrudniające ją podmioty o zamiarze przeniesienia tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych na drugą umowę. W związku z tym:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00