Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-07

Wynagrodzenia 2023 - rozliczenia w praktyce

Wstęp

Ustalenie wysokości wynagrodzenia, a także innych świadczeń pracowniczych, oraz sporządzenie listy płac często sprawiają kłopoty służbom kadrowo-płacowym. W 2022 r. w związku z wejściem w życie zmian podatkowych wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu dodatkowo przygotowanie listy płac było utrudnione.

Od 1 stycznia 2023 r. skala podatkowa pozostanie bez zmian, jednak zmieni się sposób odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Zmienią się też zasady składania wniosków dla celów obliczania zaliczek, oświadczeń, w tym PIT-2. Pracownicy zyskają też prawo do wnioskowania o niepobieranie miesięcznych zaliczek na podatek, po spełnieniu określonych warunków.

W niniejszym poradniku wyjaśniamy kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia za okresy nieobecności w pracy, takie jak urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe itp. Omówimy także zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz sporządzanie listy płac w różnych konfiguracjach, zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców, z uwzględnieniem najważniejszych zmian, jakie wejdą od 1 stycznia 2023 r.

Książka uwzględnia też zmiany w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wzrośnie w przyszłym roku dwukrotnie - od 1 stycznia oraz od 1 lipca 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00