Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-05-26

Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego, gdy wynagrodzenie obniżono w trakcie miesiąca

Dodatki wyrównawcze przysługują wskazanym przez ustawę pracownikom, których pracodawca przenosi na niżej opłacane stanowisko bez ich winy. Stanowią one pewnego rodzaju rekompensatę za uszczerbek w dotychczasowym wynagrodzeniu.

Renata Majewska

 ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Problem z obliczeniem dodatku wyrównawczego może pojawić się w przypadku, gdy zakład powierzył inne zadania/zmienił warunki pracy/ograniczył czas pracy pracownika w środku miesiąca i od tego dnia zatrudniony pobiera niższe wynagrodzenie. Przepisy nie precyzują bowiem, jak należy liczyć dodatek wyrównawczy w takiej sytuacji.

Komu i kiedy przysługuje dodatek wyrównawczy

infoRgrafika

infoRgrafika

* Dodatek wyrównawczy nie przysługuje pracownikom korzystającym z ochrony przed zwolnieniem z pracy określonej w art. 41 Kodeksu pracy (długi urlop wypoczynkowy czy bezpłatny).

Podstawa wymiaru dodatku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem przysługującym pracownikowi po przeniesieniu na inne stanowisko/zmianie warunków pracy/ograniczeniu czasu pracy a wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego te modyfikacje. Wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego należy ustalać jak pensję za urlop wypoczynkowy. Wliczamy zatem do niego wszystkie składniki płacy i inne świadczenia z stosunku pracy, z wyjątkiem składników wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego.

Przychody wymienione w tym przepisie to m.in.:

w jednorazowe i nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź konkretne osiągnięcie, np. klasyczne nagrody uznaniowe przyznawane swobodnie przez pracodawcę, które nie mają charakteru roszczeniowego (wyrok SN z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00; OSNP 2002/3/77),

w wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i niezawinionego przez pracownika przestoju,

w gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,

wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. wynagrodzenie za 2 dni opieki nad dzieckiem, za dni wolne z tytułu śmierci najbliższych oraz dni wolne wykorzystane przez pracownika w celu przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00