Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-10-02

Renta cywilna i roszczenia uzupełniające w stosunku pracy

W wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej najczęściej dochodzi do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia pracownika. Takie przypadki mogą powodować powstanie określonych roszczeń po stronie poszkodowanego.

Ustawodawca zdefiniował zarówno chorobę zawodową, jak i wypadek przy pracy. W obu przypadkach mamy do czynienia z uszczerbkiem na osobie pracownika. W związku z tym powstaje zagadnienie, czy jedynymi roszczeniami, na jakie może liczyć pracownik, są świadczenia wymienione w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W razie twierdzącej odpowiedzi należałoby uznać, że Kodeks cywilny (dalej k.c.) i zawarte w nim normy regulujące odpowiedzialność odszkodowawczą nie mogą znaleźć zastosowania do sytuacji, w jakiej znalazłby się pracownik. W przeciwnym razie należy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest prawna relacja między Kodeksem cywilnym i roszczeniami, jakie oferuje, a ww. ustawami z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych. Ponieważ w tych przypadkach mamy do czynienia ze świadczeniami pieniężnymi, wobec tego ustalenie jasnego kryterium podziału między konkurencyjnymi podstawami prawnymi jest niezbędne.

Stosowanie przepisów k.c. w przypadku wystąpienia choroby zawodowej lub wypadku przy pracy nie powinno budzić wątpliwości także z tej przyczyny, że nie istnieje żaden przepis konstytucyjny ani ustawowy, który wykluczyłby możliwość jednoczesnego stosowania przepisów Kodeksu cywilnego w relacji pracodawca - pracownik. Z drugiej strony na mocy odesłania do art. 300 Kodeksu pracy, który przyjmuje, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy k.c., jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy, należy uznać, że przepisy k.c. dotyczące roszczeń odszkodowawczych z tytułu uszczerbku na zdrowiu mają pełne zastosowanie w stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00