Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-04-15

Kiedy narzędzia do wykonywania pracy przez menadżera firmy stanowią dla niego opodatkowany przychód

Nieodpłatne świadczenie jest pojęciem tak szerokim, że w praktyce każde przysporzenie związane ze świadczeniem pracy czy z działalnością wykonywaną osobiście może oznaczać konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wątpliwość powstaje również w sytuacji, kiedy przychód podlegający opodatkowaniu osiąga menadżer, który na podstawie kontraktu menadżerskiego korzysta z komputera, faksu, telefonu, samochodu czy biura usługodawcy.

W grudniu 2012 r. niekorzystny wyrok w tej sprawie wydał NSA. Dla odmiany korzystną interpretację przyjęło Ministerstwo Finansów wskazując, że w takim przypadku menadżer nie powinien płacić podatku dochodowego od narzędzi, z których korzysta na podstawie umowy o zarządzanie.

Sporny przepis dotyczący nieodpłatnych świadczeń

W podatku dochodowym od osób fizycznych przekazanie aktywów z reguły powoduje zwiększenie majątku i konieczność opodatkowania dochodu z zastrzeżeniem, że podmiot przekazujący aktywa, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, będzie mógł w związku z takim przekazaniem zwiększyć koszty uzyskania przychodu. Wprowadzając ten rodzaj podatku ustawodawca miał do rozwiązania problem polegający na tym, że nie zawsze w obrocie towarami i usługami przekazanie aktywów z jednego majątku do drugiego odbywa się przez wypłatę pieniędzy. Problem ten dotyczy również osób osiągających dochód z tytułu świadczenia pracy albo wykonywania usług. Zazwyczaj otrzymują one wynagrodzenie w formie pieniężnej, choć możliwa jest także forma niepieniężna, np. przekazanie rzeczy - samochodu czy komputera.

Wynagrodzenie może mieć postać nie tylko przekazania prawa własności rzeczy nieodpłatnie albo za preferencyjną cenę. Formą wynagrodzenia jest także korzystanie z rzeczy bez zmiany prawa ich własności po obniżonych cenach albo nieodpłatnie. Taka sama sytuacja powstaje przy udostępnieniu usług. Możliwa jest również sytuacja, że za usługę zleconą przez podmiot A wynagrodzenie wypłaca podmiot B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00