Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-16

JAK WYBÓR SYSTEMU CZASU PRACY WPŁYWA NA WYNAGRODZENIE?

Zgodnie z art. 128 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Kodeks pracy w obecnym brzmieniu daje pracodawcy możliwości dostosowania systemów i rozkładów czasu pracy do specyfiki prowadzonej przez niego działalności, nie naruszając przepisów prawa.
Do najczęściej stosowanych systemów czasu pracy, które zostaną opisane niżej, należą:
• system norm podstawowych czasu pracy,
• system norm równoważnych czasu pracy.
Wybór określonego systemu czasu pracy powinien być przez pracodawcę dokonany rozważnie, ponieważ jednym z następstw wyboru jest obowiązek wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia za pracę oraz zróżnicowanie ich wysokości.
Oczywiście w obu wskazanych systemach czasu pracy założyć można, że ze względu na rodzaj prowadzonej działalności czy potrzeby pracodawcy praca będzie występowała w niedziele, święta, w porze nocnej czy dyżuru. Wystąpić też może praca w godzinach nadliczbowych - i tu pojawią się największe różnice, jeżeli chodzi o kształt wynagrodzenia pracownika.
Wynagrodzenie w podstawowym systemie czasu pracy
Co do zasady, zgodnie z art. 129 § 1 k.p. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy (wyjątkowo i pod warunkami określonymi w art. 129 § 1 k.p. okres rozliczeniowy może być przedłużony do 6 lub 12 miesięcy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00