Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-17

Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników

Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki są o 25% wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku gdy sprawa została wszczęta przed 2 listopada 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z urzędu, stawki dotyczące niektórych spraw są wyższe nawet o 100%.

Na wysokość kosztów, które pracodawca musi ponieść, gdy sąd uwzględni powództwo pracownika, składają się:

● koszty procesu, które pracodawca opłaca we własnym zakresie, oraz

● koszty sądowe poniesione tymczasowo przez Skarb Państwa - jeśli pracownik był z nich zwolniony.

Jeśli pracodawca wnosi pozew przeciwko pracownikowi, już na wstępie ponosi koszty sądowe w postaci opłaty, którą należy uiścić, aby został nadany bieg sprawie.

Pełnomocnik z wyboru

Największym obciążeniem dla pracodawcy w zakresie kosztów procesu zwracanych wygrywającemu pracownikowi jest wynagrodzenie i wydatki adwokata lub radcy prawnego wynajętego przez pracownika. Tylko wtedy, gdy pracownik broni się sam, koszty te w ogóle mogą nie powstać. W sprawach wszczętych w danej instancji przed 27 października 2016 r. w przypadku ustanowienia pełnomocnika z wyboru stawki adwokackie i radcowskie są wyższe o 25%. Po 26 października 2016 r. nic się nie zmieniło w zakresie ustalania opłat za udział pełnomocnika z wyboru w postępowaniu przed sądem II instancji, które wynoszą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00