Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-16

Jakie obowiązki ma płatnik zatrudniający emeryta lub rencistę

Płatnicy składek zatrudniający emerytów i rencistów mają określone obowiązki wobec ZUS. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza jest związana z koniecznością informowania ZUS o podjęciu działalności oraz przychodzie, który jest wypłacany emerytom i rencistom. Druga grupa obowiązków dotyczy zgłaszania i wyrejestrowywania świadczeniobiorców z ubezpieczeń oraz opłacania i rozliczania za te osoby składek. Zakres tych obowiązków jest uzależniony od rodzaju umowy, w ramach której świadczeniobiorca wykonuje pracę zarobkową, a niekiedy również od charakteru pracy.

Przejście ubezpieczonego na emeryturę lub rentę w większości przypadków nie zwalnia płatnika z obowiązku opłacania i rozliczania za niego składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik musi też dopełnić obowiązków zgłoszeniowych, przekazując do ZUS odpowiednie formularze.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty na podstawie stosunku pracy

Pracodawca zatrudniający emeryta lub rencistę w ramach stosunku pracy ma, co do zasady, takie same obowiązki ubezpieczeniowe jak w przypadku osoby, która nie ma ustalonych uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych. Zobowiązany jest więc opłacać i rozliczać za tę osobę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci i renciści zatrudnieni w ramach stosunku pracy podlegają bowiem tym ubezpieczeniom obowiązkowo, tak jak przed ustaleniem prawa do danego świadczenia.

Na obowiązek opłacania i rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników uprawnionych do emerytury lub renty nie ma wpływu ani wiek emeryta lub rencisty, ani rodzaj przyznanej emerytury (wcześniejsza, powszechna). Oznacza to, że obowiązek ubezpieczeniowy z tytułu stosunku pracy nie ustaje również po osiągnięciu przez emeryta powszechnego wieku emerytalnego, mimo że od miesiąca osiągnięcia tego wieku uzyskiwany przychód nie wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00