Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-12-12

Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

Wraz ze wzrostem zatrudnienia powyżej 250 pracowników powołaliśmy w zakładzie pracy komisję bhp. W jej skład weszli również przedstawiciele pracowników. Posiedzenia komisji odbywają się raz na kwartał w godzinach pracy. Część pracowników powołanych do zasiadania w komisji regularnie nie przychodzi na posiedzenia mimo wcześniejszego poinformowania o miejscu i terminie zebrania. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca, skoro przepisy nie przewidują żadnych sankcji z tytułu nieuczestniczenia pracowników w pracach komisji?

PROBLEM

RADA

Mogą Państwo ukarać pracowników karą porządkową. Należy bowiem przyjąć, że uczestnictwo w posiedzeniach komisji jest obowiązkiem pracowniczym, a bezzasadne opuszczanie posiedzeń może być zakwalifikowane jako naruszanie dyscypliny i organizacji pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników jest zobowiązany powołać komisję bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 23712 § 1 Kodeksu pracy). Komisja taka jest organem pomocniczym pełniącym wobec pracodawcy funkcje doradcze ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00