Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-11-27

Świadczenia przekazywane na rzecz osób fizycznych

Jeśli organizacja przekazuje osobom fizycznym różnego rodzaju świadczenia - wynikające np. z realizacji celów statutowych - wywołuje to określone skutki podatkowe. Takie świadczenia są, niewątpliwie, przysporzeniami u otrzymujących je osób.

Świadczenia uzyskiwane przez osoby fizyczne od organizacji pozarządowych mogą - jako przysporzenia - podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale niektóre z nich będą opodatkowane podatkiem dochodowym - co nakłada na organizacje obowiązki płatnika.

Podatek od spadków i darowizn

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, m.in. tytułem darowizny i polecenia darczyńcy (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 Kodeksu cywilnego). Darowizną nie są jednak nieodpłatne świadczenia wynikające z innych umów cywilnoprawnych - tj. m.in. umowy użyczenia, pożyczki czy przechowania. Celem darowizny jest przysporzenie majątkowe na rzecz obdarowanego. Świadczenie to musi wzbogacić obdarowanego, a zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny jest więc jej nieekwiwalentność (brak świadczenia wzajemnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00