Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-02-05

Warunki występowania i uznania zdarzeń po dacie bilansowej

Zdarzenia gospodarcze, które wystąpiły w okresach ubiegłych, a nie zostały ujęte w księgach rachunkowych prowadzonych za 2012 r., są niekiedy identyfikowane w następnym okresie sprawozdawczym - po dniu bilansowym. Żadne zdarzenie gospodarcze, które zmienia wartość majątku i/lub informacje o źródłach jego finansowania (np. o poziomie zobowiązań), nie może zostać pominięte. Zasadnicze pytanie związane z takim zdarzeniem brzmi: kiedy ujawnić je w ewidencji?

W zależności od rodzaju zdarzeń, ich wartości i okresu, którego dotyczą, organizacja ma obowiązek wprowadzenia do ewidencji odpowiedniego zapisu księgowego. W wyniku podjętych bądź niepodjętych we właściwym momencie czynności, księgi rachunkowe - a tym samym sprawozdania finansowe - mogą przedstawiać zupełnie inny obraz za okres ubiegły lub bieżący. Samo zdarzenie może natomiast mieć wpływ na rzetelność i wiarygodność sprawozdania.

Sporządzając sprawozdanie finansowe, mamy przekonanie, że wszystkie zdarzenia gospodarcze zostały uwzględnione w księgach rachunkowych. Przekonanie poparte jest m.in. weryfikacją dowodów źródłowych, analizą zapisów księgowych i sald oraz inwentaryzacją. Niemniej jednak prowadzone księgi rachunkowe oraz sporządzone na ich podstawie sprawozdanie finansowe mogą nie uwzględniać zdarzeń gospodarczych, które zostały ujawnione po dniu bilansowym. Ponadto, po dniu bilansowym mogą być dostrzeżone różnego rodzaju błędy dotyczące ubiegłego okresu sprawozdawczego. Postępowanie w obu przypadkach jest podobne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00