Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-09-04

Jak ustalić przeznaczenie gruntu

Sprzedaż działki przez podatnika VAT, w zależności od jej obecnego charakteru albo przeznaczenia, będzie opodatkowana 23% stawką VAT lub będzie zwolniona z VAT. Działki budowlane i przeznaczone pod budowę są opodatkowane 23% stawką VAT, natomiast działki niebudowlane podlegają zwolnieniu z VAT. Niestety, ustalenie charakteru oraz przeznaczenia działek przysparza wielu trudności, ponieważ odbywa się na podstawie danych zawartych w kilku rejestrach gruntów prowadzonych przez gminy. Co gorsza, często dane zawarte w poszczególnych rejestrach są niepełne i nie odzwierciedlają ostatecznego przeznaczenia danego gruntu.

Zaniedbania w zakresie gospodarki przestrzennej w jednostkach samorządu terytorialnego powodują niekorzystne skutki w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych VAT. Podatnicy VAT sprzedający grunt często popadają w konflikt z organami podatkowymi, które na podstawie niejasnych przepisów nierzadko dokonują błędnych ustaleń co do charakteru i przeznaczenia danego gruntu i w efekcie konieczności opodatkowania go VAT. Otóż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) grunty uważane są za towar, natomiast sprzedaż gruntu - jeśli jest dokonywana przez podatnika - stanowi dostawę towarów i co do zasady podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Zwolnienie z VAT dla sprzedaży działek

Od zasady opodatkowania dostawy gruntu według 23% stawki przewidziano jednak wyjątek. Zwolnieniu z opodatkowania VAT podlega dostawa terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT). Treść tego przepisu oznacza, że ze zwolnienia korzystać mogą tylko dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, rekreacyjnym, pod stawami. Istotne jest bowiem to, czy w chwili zawarcia umowy sprzedaży działki (sporządzenia aktu notarialnego) teren ten pozostaje niezabudowany, jak również to, czy z właściwych rejestrów wynika, że nie jest to obszar budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00