Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-12-14

1. Należności dochodzone na drodze sądowej w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Należności trzeba wyceniać w księgach rachunkowych nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. W praktyce należności wykazywane są w bilansie w kwocie realnej do wyegzekwowania, powiększone o należne jednostce odsetki i ewentualny zwrot kosztów postępowania sądowego orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu.

Należności dochodzone na drodze sądowej to wszelkie sporne należności skierowane na drogę postępowania sądowego, w związku z którymi nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok sądowy. Pod datą skierowania sprawy do sądu należności te są ewidencjonowane na odrębnym koncie "Należności dochodzone na drodze sądowej", które obejmuje swym zakresem m.in. roszczenia wobec:

w odbiorców krajowych i zagranicznych,

w pracowników jednostki,

w innych osób prawnych lub fizycznych z tytułu innych nieprzedawnionych należności, w tym z tytułu udzielonych pożyczek.

Koszty związane z egzekwowaniem należności na drodze sądowej (np. opłaty sądowe, koszty zastępstwa procesowego, opinii biegłych) - jako koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki - zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych w dacie ich poniesienia, a więc w dacie dokumentu kosztowego. Ewentualny zwrot takich wydatków przez dłużnika ujmowany jest jako pozostałe przychody operacyjne, w dacie ich otrzymania. Co istotne, zasada ta ma zastosowanie również na gruncie podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00