Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-23

Jak podatkowo rozliczyć automatyczne umorzenie udziałów spółki z o.o. w zamian za wynagrodzenie niepieniężne

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na potrzebę utrzymania płynności finansowej jako wynagrodzenie za umorzone udziały przeniesie na wspólników prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności nieruchomości będącej jej własnością. Księgowa wartość tych składników odpowiada wysokości wynagrodzenia za umorzone udziały spółki. Jakie skutki podatkowe wywołuje ta transakcja?

Automatyczne umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zazwyczaj jest traktowane jako całościowe lub częściowe wystąpienie danego wspólnika ze spółki pociągające za sobą zwrot zainwestowanego kapitału albo jako przymusowe usunięcie wspólników mniejszościowych. W związku z tym powstaje wątpliwość, czy przekazanie wspólnikom prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności nieruchomości jako wynagrodzenia za umarzane automatycznie udziały spółki spowoduje powstanie w spółce przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Umorzenie udziałów/akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw o charakterze zarówno majątkowym, jak i korporacyjnym, wynikających z udziałów. Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1-7 Kodeksu spółek handlowych. Stanowią one, że udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00