Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-02-16

Różnice kursowe niezrealizowane w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy

Rozrachunki wyrażone w walutach obcych należy wycenić na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący na dzień 31 grudnia 2014 r. dla danej waluty. Jak należy rozliczyć różnice kursowe powstałe z tytułu wyceny bilansowej?

W wyniku zastosowania różnych kursów walut z dnia zarachowania należności lub zobowiązania i z dnia wyceny bilansowej powstają różnice kursowe: dodatnie bądź ujemne niezrealizowane.

Różnice kursowe przy wycenie należności powstają wówczas, gdy średni kurs NBP z dnia bilansowego jest wyższy (różnice dodatnie) lub niższy (różnice ujemne) od kursu zastosowanego do wyceny należności na dzień wprowadzenia ich do ksiąg.

Natomiast przy wycenie zobowiązań różnice kursowe powstają wtedy, gdy średni kurs NBP z dnia bilansowego jest niższy (różnice dodatnie) lub wyższy (różnice ujemne) od kursu zastosowanego do wyceny zobowiązania na dzień wprowadzenia do ksiąg.

PRZYKŁAD 1

Różnice kursowe na dzień bilansowy

Na dzień bilansowy jednostka dokona wyceny bilansowej własnych rozrachunków wyrażonych w euro z kontrahentami zagranicznymi oraz środków pieniężnych na rachunku walutowym w euro.

Jednostka przyjęła do wyceny kurs wynikający z tabeli NBP ogłoszonej na 31 grudnia 2014 r., według której średni kurs euro wyniósł 4,2623 PLN/EUR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00