Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-08-11

Rachunkowość w warunkach specjalnych - postępowanie restrukturyzacyjne

Ogłoszenie upadłości jest z reguły negatywnie odbierane przez społeczeństwo, gdyż jest traktowane jak bankructwo, niezależnie od tego, czy jest to upadłość likwidacyjna czy z możliwością zawarcia układu. Nawet ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu sprawia, że wierzyciele nie chcą rozmawiać ze swoim dłużnikiem. Prawo restrukturyzacyjne wyraźnie odróżnia postępowanie restrukturyzacyjne od postępowania upadłościowego.

Do końca 2015 r. funkcjonowała jedna ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze, natomiast od początku 2016 r. stosuje się dwie odrębne ustawy:

● Prawo restrukturyzacyjne,

● Prawo upadłościowe.

Głównym założeniem ustawy - Prawo restrukturyzacyjne jest wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja.

Ustawa - Prawo restrukturyzacyjne reguluje:

1) zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu,

2) przeprowadzanie działań sanacyjnych.

Prawo restrukturyzacyjne reguluje także cztery nowe postępowania restrukturyzacyjne dla dłużników o różnym stopniu zadłużenia. Poczynając od dłużników, którzy są w stanie sami uzgodnić program naprawczy ze swoimi wierzycielami, przez dłużników, którzy potrzebują pomocy sądu, a kończąc na takich, dla których jedynym ratunkiem pozostaje skorzystanie przez dłużnika z najdalej idących instrumentów naprawy jego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z zapisami ustawy restrukturyzację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:

1) postępowaniu o zatwierdzenie układu,

2) przyspieszonym postępowaniu układowym,

3) postępowaniu układowym,

4) postępowaniu sanacyjnym.

Warto zwrócić uwagę, że kolejność wymienionych postępowań nie jest przypadkowa. Pierwsze z nich, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu, jest przeznaczone dla dłużników, którzy są w stanie uzgodnić program naprawczy ze swoimi wierzycielami. Kolejne dwa, czyli przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe, są skierowane do dłużników, którzy potrzebują udziału sądu w zawieraniu układu. Przyspieszone postępowanie układowe jest podobne do dotychczasowego zawierania układu na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli. Natomiast postępowanie układowe stanowi odpowiednik dawnego postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00