Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-01-16

Mediacje w obrocie gospodarczym

Mediacja, patrząc okiem przedsiębiorcy, jest gwarancją oszczędności czasu i kosztów oraz satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu przy jednoczesnym utrzymaniu dalszych pozytywnych relacji biznesowych. W skali światowej (Europa, USA) mediacja od dawna jest dość powszechną i uznawaną przez ludzi metodą rozwiązywania konfliktów zapewniającą obopólne porozumienie akceptowane i w pełni uznawane przez strony konfliktu (przykładowo w USA jedynie 5% wszystkich wniesionych do sądu spraw trafia na wokandę, pozostałe są rozwiązywane właśnie w drodze mediacji).

Przedsiębiorcy poprzez zgodę na polubowne rozwiązanie konfliktu w drodze mediacji mogą skrócić czas i tym samym obniżyć koszty rozwiązywania sporów gospodarczych przede wszystkim z uwagi na uniknięcie konieczności skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego i prowadzenia (często kosztownego i czasochłonnego) procesu w sądzie powszechnym.

W praktyce zwykle przedsiębiorca przesyła dłużnikowi sporządzone (samodzielnie lub przy udziale prawnika) przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym wskazuje, że po przekroczeniu wyznaczonego w nim terminu płatności zobowiązania sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. W wielu przypadkach sprawa ostatecznie trafia do sądu (gdyż wezwany kontrahent nie zapłacił w ogóle albo zapłacił niższą kwotę), od pozwu trzeba uiścić wpis sądowy, opłacić prawnika, przy założeniu wygrania sprawy, pozostaje jeszcze kwestia skutecznej egzekucji zasądzonej kwoty. Koszty rosną i mnożą się, począwszy od postępowania sądowego, a skończywszy na postępowaniu egzekucyjnym. Kontakty biznesowe zostają zwykle zerwane i nie ma już między takimi podmiotami miejsca na jakikolwiek dialog gospodarczy.

Dzięki mediacji (która zyskuje na znaczeniu i stanowi konkurencyjną - w stosunku do procesu - metodę rozwiązywania sporów/konfliktów) przedsiębiorcy:

● oszczędzają na kosztach, ● wypracowują wzajemnie i całkowicie dobrowolne porozumienie, ● po zawarciu ugody mają gwarancję jej wykonania/realizacji, ● pomimo zaistniałego sporu dzięki zawartej ugodzie mają szansę utrzymać dalsze kontakty biznesowe ze stroną konfliktu (co ma fundamentalne znaczenie choćby w przypadku kontraktów długoterminowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00