Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-12-10

Podatki dochodowe w kontekście zamknięcia roku 2009

Koniec roku to czas intensywnych prac bilansowych dla działów księgowych każdej firmy. W tym okresie pojawiają się również charakterystyczne problemy podatkowe. Jednym z powszechniejszych jest kwestia rozliczenia podatkowego różnic inwentaryzacyjnych. Okazuje się, że w związku z tym zagadnieniem powstało sporo wątpliwości, które wyjaśniamy w artykule. Czytelnicy znajdą również praktyczne wskazówki, jak wykorzystać instytucję zmiany roku podatkowego dla optymalizacji podatku dochodowego od osób prawnych. Decyzję w tym zakresie również należy podjąć w "gorącym" okresie prac bilansowych.

Grzegorz Ziółkowski

Doradca podatkowy

Różnice inwentaryzacyjne

Jednym z obowiązków związanych z zamknięciem roku jest przeprowadzenie inwentaryzacji. W jej wyniku mogą powstać nadwyżki lub niedobory w stanach towarów. Różnice te wynikają z porównania stanów rzeczywistych ze stanami z ksiąg rachunkowych. Wystąpienie różnic inwentaryzacyjnych powoduje określone skutki podatkowe.

Nadwyżki inwentaryzacyjne

Nadwyżki towarów występują wtedy, gdy podatnik stwierdza większą ilość towaru, niż to wynika z prowadzonych ksiąg rachunkowych. Nadwyżka jest najczęściej wynikiem pomyłki dostawcy. Jeżeli podatnik nie zwróci nadwyżki towaru dostawcy, to jej wartość powinien wykazać jako przychód opodatkowany. Jest to przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2008 r. (nr IBP-B3/423-844/08/PP):

Jeśli więc w trakcie roku czy na koniec roku, w wyniku rozliczenia dokumentacji księgowej sprzedawanego towaru spółka stwierdzi, że pozostała jej część towaru w ilości większej niż wynika z rozliczenia zakupu i sprzedaży tego towaru - to kwota odpowiadająca wartości zakupu tej części towarów powinna powiększać przychód jako wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy za okres, w którym tę okoliczność stwierdzono. Momentem powstania przychodu w sytuacji wyżej opisanej będzie data ujawnienia nadwyżek towarów przez podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00