Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 1997 r., sygn. SA/Ł 3157/95

1. Skoro przy imporcie towarów prawnie znacząca dla obniżenia kwoty podatku należnego jest tylko i wyłącznie suma kwot podatku naliczonego wynikającego z dokumentów odprawy celnej prawo z art. 19 ust. 1 zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ realizowane być może za miesiąc w którym podatnik - importer - otrzymał dokument odprawy celnej albo w miesiącu następnym.

2. Rozliczenie podatku naliczonego z uchybieniem wymogów art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie oznacza utraty prawa z art. 19 ust. 1. Jest to czynność prawnie nieskuteczna, która powoduje skutek w postaci wadliwości ewidencji VAT i sporządzonej na jej podstawie deklaracji podatkowej. W miesiącach, w których podatek naliczony mógł zostać zgodnie z prawem rozliczony wadliwość w formie zaniechania obniżenia podatku należnego tożsama będzie w ocenie prawnej z sytuacją, w której podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa z art. 19 ust. 1. Co do miesiąca podatkowego, w którym wbrew terminowi z art. 19 ust. 3 podatnik zadeklarował rozliczenie podatku naliczonego analizowane uchybienie spowoduje bezpodstawne zawyżenie podatku naliczonego ze wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami.

3. Uchybienie terminom /wymogom/ art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług powoduje prawną nieskuteczność obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu podatkowym za który wbrew art. 19 ust. 3 tej ustawy podatek naliczony rozliczono oraz brak rozliczenia podatku naliczonego w miesiącach podatkowych, w których zgodnie z art. 19 ust. 3 skorzystanie z tego prawa byłoby zgodne z prawem i prawnie skuteczne. Wadliwość ta może jednak zostać usunięta przez złożenie korekty deklaracji podatkowej odzwierciedlającej zgodny z prawem podatkowy stan faktyczny.

4. Do czasu wszczęcia administracyjnego postępowania podatkowego podatnik może prawnie skutecznie złożyć deklarację korygującą /stanowiącą element i wynik prawidłowego samoobliczenia podatku/ dochodząc, aby wskazana w niej kwota podatku została uznana za podatek należny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00