Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. III SA 1698/97

Dla przesądzenia, czy mamy do czynienia z importem towarów czy też importem usług, należało przede wszystkim ustalić czy leasing jest usługą czy też nie. Do tego niezbędne było odwołanie się do ustawowej definicji usługi zawartej w art. 4 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, a za jej pośrednictwem do Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Uwzględnić też należało, z jakim rodzajem leasingu mamy ewentualnie do czynienia albowiem w ślad za podziałem doktrynalnym przepisy prawa podatkowego różnicują skutki leasingu finansowego oraz operacyjnego.

UZASADNIENIE

Spółka Akcyjna w okresie pomiędzy 26.08.1996 r. a 6.09.1996 r. sprowadziła, jak utrzymuje w oparciu o umowę, leasingu, zawartą z firmą sześć sztuk autobusów turystycznych, co do których dokonano odprawy celnej czasowej.

Jednocześnie Urząd Celny obliczył i pobrał podatek od towarów i usług od stawki 22 procent od wartości celnej powiększonej o podatek importowy. Podstawa opodatkowania uwzględniała sytuację dokonania importu towarów /art. 4 pkt 3 i art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00